Şakir Sağlam

 Nedir bu konu?

Gelenek mi desem, anı mı? Hasret mi yoksa? Biraz olsun eskiyi mi yaşamak istedi canım? Her ne halsa! 

Şimdi bakın; gelin benimle; ürettiklerimi birlikte yiyelim.

Ne mi yaptım? Karalahana yemeği (sade), mısır ekmeği, yoğurt. Üçünü de ben yaptım. Nasıl mı? Anlatayım. Üçünü bir arada anlatacağım. Tümünü de geleneklerden kalan bilgilerime göre yapacağım. Unuttuklarım olursa laz eşime sorarım.

Yoğurt tencerem özel. Büyük yemek tenceresi boyutunda. İçinde sütü pişiriyorum. Uzun kaynatmayı doğru sayıyorum. Kaymağı şişmeye başladı. Alevi en aza getirdim. 10 dk. daha pişirdim. Soğutmaya aldım. Battaniyeyi hazırladım. Büyük masa üzerinde olursa sallanmaz ve kesin tutar maya. Serçe parmağımı süte değdirdim, ha yandı ha yanacak ısıda. Güzel. Büyük bir çay bardağı dolusu eski yoğurdumu aldım buzdolabından, tenceredeki süte boca ettim. Kaşıkla karıştırdım iyice. Battaniyenin tüm uçlarını kaldırıp üst üste katladım. Yarın sabah açacağım. Yani, bana göre 12 saat geçmiş olacak. Sabah açtım, güzel olmuş. Ama dokunmadan dolaba koyacağım ki soğusun ve kendine gelsin. 

 

Saat 13.oo te mutfağa girdim. Şimdi lahana yemeğimi yapacağım.

Orta büyüklükte tencereye yarım su doldurdum. Bir tatlı kaşığı kaya tuzu ekledim. Kapağını kapatıp, orta ateşte kaynatmaya başladım. Yavaş kaynasın istiyorum çünkü; lahanalarımı doğrayacağım. Ben ince olsun istiyorum. Bir yatay bir katlayarak iki kez kesince oldu. Su kaynamış. Güzel. Hemen lahanaları tencereye attım. Tahta kaşıkla çevirdim bir kaç kez. Kapağını yarım kapattım. Kaynadı. İki avuç yemeklik mısır unu aldım, avucumun içinde ovalar gibi lahanın üzerine karıştırarak ekledim. Pişmeye bıraktım.

Bu kez fırını yarım saate ayarladım. Fırın ısınana değin hamurumu yoğurdum. İki yoğurt kasesi büyüklüğünde ince mısır unu, bir tatlı kaya tuzu, bir çay kaşığı karbonat ve üç su bardağı su ile karıştırıp yoğurdum. 15 dk. beklettim. Fırın ısınmıştı. Fırın cam kabının içini yağladım, hamuru döküp düzenledim. En üzerini fırça ile yağladım. Bıçakla, bastırmadan dilimledim. Fırına attım.

Karalahana pişmiş bu arada. Yarım kaşık tereyağı, acı kırmızı biberden bir kaç parçayı yemeğin üzerine ekledim ve iyice karıştırdım. Beş dakika pişti ve tamamdır. Altını söndürdüm. Kapağını açtım, azıcık soğusun.

Yoğurdu çıkardım dolaptan. Enfes olmuş. Katı katı duruyor. Kaşıkla tümünü altını üstüne karıştırdım. Böyle yapınca sulanmıyor. Bir kaşık aldım tadı harika. Yoğurt kasemi doldurdum. 

 

Fırına döndüm. Yarım saat oldu. Ekmek pişmiş. Kokusu müthiş, çıkardım. Az soğudu. Dilimlerinden ayırıp aldım.

Yoğurt kasemdeki yoğurt üzerine bir dilim doğradım.

 yağomesi yemeği

Ayrı bir kaseye bir dilim doğradım ve üzerine bir kaşık köy tereyeğı koydum. Bu çocukluğumun yemeği; yağomesidir. Hangi dile aittir, bilmiyorum.

 

Bir yemek tabağına lahana yemeği doldurdum. Üzerine iki dilim mısır ekmeği elimin içinde ovalayarak karıştırdım.

E artık bekleyemem, başladım. Immmmmm! Ohhhhh! Ne güzeeeeel! Ellerime sağlık.

Gelenler var, hadi herkes yemeğini hazırlasın.

Yarasasın beee! 

 

Türkelli Köyü, (Oğuz Mahallesi) Beşikdüzü-Trabzon topraklarındadır.  

trzh-TWenfrdeitptrues
Turkey 56.0% Turkey
United States 21.4% USA
Russia 16.9% Russia
Germany 3.0% Germany

Total:

78

Countries
4450048
Today: 16