Mustafa Hacıalioğlu

Yemeklerimiz / Mustafa Hacıalioğlu

1-Dıgıllı KARALAHANA ÇORBASI 

Malzemeler : İki elmek kralahana

Bir tabak haşlanmış dıgıl. ( dıgıl :kuru fasulye. Barbunya da olabilir.)

Üç goşama mısır unu. ( goşama: bir avuç ), Bir çorba kaşığı tuz, Bir tutam iç yağı, Yeterince su.

Yapılışı : Su kaynatılır.

Kaynayan suya dıgıl konur.

Tekrar kaynarken dıgıllı suya çırparak mısır unu konur. Karalahana ince şekilde doğranır. Doğranmış karalahana kaynayan suya konur. Kaynadıkça oluşan KEF alınır. Kaynatılarak pişirilir.

Pişmeye yakın ocakta iken üzerine tuz ve iç yağı ilave edilir. Afiyet olsun

( KEF: Karalahana kaynayınca oluşan beyaz köpük.)

2-HAMSİ GUŞU 

Malzemeler : Hamsi (kılçığı çıkarılmış),Gün darısı unu (mısır unu), Kuru soğan

( Hamsi guşu daha çok salamura hamsiden yapılır. Hamsinin bol olduğu kış döneminde hamsi temizlenir. Tenekelere bir kat tuz, bir kat hamsi konularak ağzı kapatılır. Yaz döneminde yaylalara götürülür. Daha çok yaylada tüketilir. )

YAPILIŞI : Mısır unu hamur yapılır. İçerisine hamsi konur. Kuru soğan ince bir şekilde doğranarak hamura katılır. Hamur iyice karıştırılır.

Tava kızdırılır. İçi yağlanır. Hazırlanan hamsili hamur köfte kızartılır gibi tavada kızartılır.

Afiyet olsun.

3- HAMSİLİ EKMEK 

Malzemeler : Hamsi (kılçığı çıkarılmış),Gün darısı unu. (mısır unu), Küçük pırasa yaprağı

YAPILIŞI : Mısır unu hamur yapılır. Hamsi hamura karıştırılır Küçük pırasa yaprağı ince doğranır.Hamura karıştırılır.Hamur iyice karıştırılır. Hamsi salamur değilse tuz konur. Mısır ekmeği gibi sacda pişirilir.

Afiyet olsun

4- DÖNDERME (yeşillik kızartması)

( Bu yemek yeşil bitkilerden yapılır. Her bitkinin adına göre, dönderme yemeğinin adı değişir. Örneğin: Taze fasulye döndermesi, kara lahana çiçeği döndermesi, külür başı döndermesi, çekülge döndermesi, vb…)

Adları çeşitlidir ama yemeğin yapılışı aynı olduğundan, örnek olarak birini anlatalım…

Malzeme : Külür başı, yeşil soğan, hoşgıran yaprağı, vs…Yeterince mısır unu

Yapılışı : Yeşillikler temizlenir, yıkanır. İnce -2cm-doğranır. Hafif tuzlanır. Biraz bekletilerek tuzun sinmesi sağlanır. Kararınca mısır unu ile karıştırılır. Dönderme tavasında kızartılır. Sıcak yenmesi tercih edilir.

Yemekler/Mustafa Hacıalioğlu

5-SÜTLÜ KABAK 

(kabak muhallebisi)

Malzemeler: 1 Kara kabak, yeterince süt.

Yapılışı:

Kabak dilimlenir ve soyulur. Kalınca kuş başı doğranır. Tencereye konur. Üst seviyesine kadar su doldurulur. Kaynatılır. Yumuşayınca suyu boşaltılır. Ama tencerenin dibinde biraz su bırakılır. Ağaç kepçenin sırtı ile kabaklar ezilir. (Yağlaş yapılır) Tuz eklenerek karıştırılır.

Karıştırma sürdürülürken süt eklenir. Sütün ölçüsü kişiye göre değişirse de, kabağın üzerinde azıcık süt görünmelidir. Biraz daha pişirilmesi gerekir ki süt iyice kabakla kaynaşsın. İstenirse süte şeker de katılabilir. Sıcak ve soğuk servis yapılabilir.

Afiyet olsun

6-Göle mısır yemeği

GÖLE (ö harfi uzatılarak okunur )

(Bu yemek GALENDER ayının girişi gecesinde yapılır. Galender ayı yılın ilk ayıdır. Kısaca yılbaşı gecesi anlamındadır. Giren yılın bereketli, huzurlu, vb olması için karşılama yapılır. Galender ayının ilk gecesi, 13 ocak ile 14 ocak gecesini birleştiren gecedir.)

Malzeme : Gün darısı mısırı, (mısır koçanla olacak, yani baş darı olcak)

Yapılışı : Darı bir gün önceden ıslatılır. Büyük (yetebilecek) kazanda haşlanır. Yenecek halde pişirilir. Haşlanmış mısır Tuzlanarak yenir. (süt mısırın haşlanarak yenmesi gibi)

NOT: Ayrıca haşlanan mısır tanelerine ayrılır. Haşlanmış barbunya ile karıştırılır. Soğan eklenir, kaynatılır. Tere yağ yakılır. Yemek hazırdır.

Türkelli Köyü, (Oğuz Mahallesi) Beşikdüzü-Trabzon topraklarındadır.  

trzh-TWenfrdeitptrues
Turkey 56.0% Turkey
United States 21.4% USA
Russia 16.9% Russia
Germany 3.0% Germany

Total:

78

Countries
4450050
Today: 18