TÜRKELLİ'ye Hoş Geldiniz!

 

 

 

image1

İmece

Birlikte çalışmanın keyfi kaçtı mı ne!

image2

Türkelli

Konuklar gelmiş.

image3

Çakmak Kahvesi

Mehmet Çakmak kahvesi önü dolar taşardı.

image4

Çamur Ali kadırgada

Arkadaşlıkların tadı başkaymış

 

Oğuz Otçusu 2019

Kadırga Oğuz Otçusu fotograflarını çekmeye gidiyorum. Aynı zamanda çocukluğumu gezeceğim.

Çok istekli hazırlandım. Çünkü; Atilla Korkmaz öğretmen beni cesaretlendirdi. Ve de fazlasını yaptı. Tüm fotograflarda emekleri var. Teşekkürler Hatice-Atilla öğretmenlere. Atilla öğretmen arabasıyla, tüm ulaşımı sağladı tabi.

 Siz fotografları bakarken, ben de notlarımı yazayım.

Beşikdüzü Beni saat 05.30 da gördü. Güneş fotografı ile başladım. Öğretmen okulu sınıf arkadaşım Behçet Köşe'nin -trafik kazası sonucu- hastane fotografı ile bitiriyorum.

Başından sonuna değin SİS içinde geçti gezimiz. Beşikdüzü'nde horon yapılmadı. Tonya'da kısa bir programla ve Sazalanı'na vardık. Arabalarla gidiyoruz ama konvoy kültürü eksik. Hele Sazalanı'nda bir karıştı ki, kilit açılmıyor. Heyecan az görünüyor. Geçen yıllarda görmediğim yüzleri gördüm. Bu güzel. Yağmur da başladı. Ben Kadirga yoluna bakıyorum. Atilla anladı, yola girdik. Erikbeli'ne zor ulaştık. Baktım ki; BETON YOL başladı. Anladınız; YEŞİL YOL uygulaması sürüyor. Aynı zamanda DOĞAL GAZ boru döşemeleri sürüyor.

Biz manzara ve vatandaşın ilgilerine yönelik davranışlarına bakıyoruz. ne yazık ki, davranışlarda bencillik öne çıkıyor.

Öğle yemeğini çise içinde bir kır lokantasında yedik, harika bir et tadı ile rakı buluştu.

Oğuz Obası girişi Alimeydanı. İlgimi çekti, bir bahçede ağaçlar büyümüş. Sonra başka yerlerde bu çalışmayı gördüm. Hani ağaç büyümezdi Kadıraga'da.

Akşam eğlencesi 20.00 de başlayacak ama ÇİSE fena. Fotograf çekemeyeceğim. O zaman biz muhabbet için kalktık ve Şahmelik Obası'na geçtik. Unutulmaz bir akşam oldu. Oradakilere ne denli teşekkür etsem azdır. Şahmelik Otçusu fotografı çektim biraz ama ÇİSE gene etkili.

Sabah Kadırga'ya gideceğiz. Gece biraz çise-duman çekildi. Sonra gene geldi, kapattı. Sabah ortam gene çise, kötü. Olsun, yerinde görelim diye yola koyulduk. Kadırga pazarına yakın park yapıp, yürüdük. Jandarma bu kez kararlı davranmış ki, trafik akıyor. Ne yazık ki fotograf çekemiyorum. Bunca hazırlık ve umut, boşa çıktı. Olsun bir sonraki seneye hazırlanırım. 

Hartama Pazarı, Oğuz Otçusu yeri. Çiselerin ardından gelen sese doğru gittik. Çok az kişi var. Tabi bir kaç fotograf ile döndük arabanın yanına.

Veee çıktık geldik. Yollardaki bir kaç fotografla yetinerek dönüp geldik. 

Yeni OĞUZ OTÇUSU için umutlarla, hayallerle...

                           Şakir Sağlam

Türkelli Köyü, (Oğuz Mahallesi) Beşikdüzü-Trabzon topraklarındadır.  

trzh-TWenfrdeitptrues
Turkey 56.0% Turkey
United States 21.4% USA
Russia 16.9% Russia
Germany 3.0% Germany

Total:

78

Countries
4450039
Today: 7