TÜRKELLİ'ye Hoş Geldiniz!

 

 

 

image1

İmece

Birlikte çalışmanın keyfi kaçtı mı ne!

image2

Türkelli

Konuklar gelmiş.

image3

Çakmak Kahvesi

Mehmet Çakmak kahvesi önü dolar taşardı.

image4

Çamur Ali kadırgada

Arkadaşlıkların tadı başkaymış

Oğuz'da Çay Çilesi, işkenceye dönüştü.

Karadeniz'de Çay Fabrikaları yaş çay alımına başladı. İşte olanlar oldu.

Çay üreticisi şaşkın. Oğuz'lular da da şaşkın. "Üretmesem daha iyi" dedirten  devlet, avucuma düşsün diyen özel fabrikaların uygulamalarını yaşıyorlar.

Devlet yurttaşının düşmanı gibi davranıyor. Çayını yıllardır bak, büyüt, topla...Sonra! Ya yarı fiyatına özel fabrikalara ver, gelecek yıl ödenir mi belli değil. Ya da ÇAYKUR'UN KONTENJANINI bekle. Yani çöpe at.

Bir hafta içinde geçen-yanan bir ürünü teslim edebilmek için BEKLE diyorlar. Yani diyorlar ki; aç kalın, geberin. Kaç bin insanın aşı ekmeği ile alay ediyorlar. Soru sorsan, eylem yapsan hazırlar. Oruç zamanı, inanmıyor musun? Böyle bağlıyorlar Karadeniz çay üreticilerini. Sanki ilgisi varmış gibi.

Fabrikalar yoğun. Bu anlaşılır bir durum. Çünkü çay aynı ay içinde toplanıp, teslim ediliyor. Ama yoğun olan fabrika, yarı fiyatın altına neden iniyor. Çünkü, ÖZELLEŞTİRME BÖYLE UYGULASIN, VATANDAŞ MAĞDUR EDİLSİN diye yapıldı. Ucuza alım yapıyor. Parayı da sonra vereceğim diyerek kendine mahkum ediyor.

Bu arada, çay ithalatçıları keyif yapıyorlar. Karadeniz'de Çay alımı ne denli az olursa, çay ithalatı o kadar çok olacak.

Çay üreticisi ne zaman kendine gelir dersiniz!

 Foto-Haber: Orhan Özdemir

Türkelli Köyü, (Oğuz Mahallesi) Beşikdüzü-Trabzon topraklarındadır.  

trzh-TWenfrdeitptrues
Turkey 57.3% Turkey
United States 19.9% USA
Russia 17.7% Russia
Germany 2.6% Germany

Total:

69

Countries
4438223
Today: 4